نقد و بررسی آلبوم نگار از علی سورنا

یکی از بهترین نکته های این آلبوم ساختار موضوع و تصویر سازی هایی است که درش استفاده شده، شعرهای درست مانند یک فیلم است، جریان تعریف میشود هنرمند تصویر سازی میکند و با شعر تاثیرش را میگذارد.

در این مجموعه از موزیکهایی با سبک رپ و الکترونیک نمیباشد اما کاملا با ریتم و حالت دکلمه ساخته و هماهنگ شده و بر خلاف آهنگی چون "مجنون شهر"، که فلو و ریتم قوی تر و زبان خودمونی تر داشت این آلبوم و ترکهای آن از ادبیات سنگین تر و مبهم تری استفاده میکند.

دوستان بزارید براتون شفاف سازی کنم که اشتباه خوب،بزرگ،نگار کاملا باهم متفاوت هستند هم از لحاظ محتوایی و هم تکنیک رپ کردن، اما علی از تکنیک لرزش استفاده کردند که بهرام هم از این تکنیک در اشتباه خوب استفاده کرده بود اما این تکنیک مختص به رپ کن خواصی نیست چون مثلا توپاک هم از این تکنیک در کارهایش استفاده میکرد.

از نظر میکس و مستر، وکال و ... این آلبوم میتونست بهتر کار کنه که حس عمیق تری به شنونده منتقل کنه.

علی سورنا در این آلبوم کاملا کاری رو که خودش میخواست انجام داد و این خیلی عالیه و باعث میشه کار تکراری تحویل مخاطب داده نشود، چون کلا مخاطبین ما تکرار را دوست دارند. باز هم باید منتظر صحبتهای خود سورنا و نقد استادادن دیگر باشیم.

اما تفسیر:این آلبوم تماما در مورد رپ فارس از شروع با مشقت تا امروز که حدودا 15سال میگذرد و در ترک نگار مستقیما اشاره شد که نگار 15ساله است.دختری که ابتدا با سختی شروع میکند وترک هایی که داستان وار به هم متصل میشوند و داستان رپ فارس را تشکیل میدهند.زیباترین و بهترین تشخیص ها و جانبخشی ها در این آلبوم به کار گرفته شده البته درسته که بیشتر مانند دکلمه بود اما بینهایت زیبا و غنای ادبی خوبی داشت.